Dla tych z Państwa, którzy szukają programu do windykacji pytanie postawione w tytule niniejszego artykułu jest pytaniem podstawowym. Oczywiście bardzo trudno jest odpowiedzieć na tak postawioną tezę w sposób jednoznaczny. Wynika to głównie z tego, że często firmy o tym samym profilu, działające w tej samej branży mają zdecydowanie różne procedury działania. Dlatego każdy program – nie tylko program do windykacji – powinien być do nich dostosowany. Mimo to, program, który ma obsługiwać procesy windykacyjne musi zawierać kilka podstawowych funkcji. Funkcje te przedstawimy w dalszej części artykułu.
Kartoteki – Słowniki
Do podstawowych kartotek jakie powinien posiadać program do windykacji są kartoteki dłużników i wierzycieli. Powinny zawierać maksymalnie dużo możliwości przechowywania danych głównie o dłużnikach. Oprócz m. in. nazwy, NIP, adresów, danych teleadresowych w kartotece powinna być możliwość zapisania danych dodatkowych jak np. informacje o posiadanym majątku, skanów dokumentów dotyczących dłużnika i innych.
Inne kartoteki powinny umożliwiać konfigurowanie programu pod kątem procedur działających w danej firmie. Najlepszym przykładem jest tutaj słownik scenariuszy (ścieżek) postępowań, który umożliwia utworzenie i następnie przypisywanie do indywidualnych spraw.
Wierzytelności
Wierzytelności to najważniejsza część programu do windykacji. Taki program powinien umożliwiać przechowywanie informacji o wierzytelnościach w zakresie:
- kwoty wierzytelności
- daty wierzytelności
- tytułu wierzytelności
- terminu płatności
Jednocześnie program powinien automatycznie wyliczać wartość odsetek dla wierzytelności przeterminowanych. Oprócz powyższych podstawowych parametrów przydatne mogą być: możliwość naliczania odsetek innego rodzaju niż ustawowe oraz określenie ich oprocentowania, informacji o przedawnieniu (dacie przedawnienia), możliwość zawieszenia naliczania odsetek.
Wpłaty i harmonogramy spłat zadłużenia
Kolejną niezbędną funkcją w programie do windykacji to wpłaty i harmonogramy spłat zadłużenia. Dzięki wprowadzaniu kolejnych wpłat od dłużnika, program powinien dać możliwość uzyskania informacji nt. aktualnego zadłużenia wynikającego z wierzytelności po uwzględnieniu wpłat.
Pisma
W trakcie prowadzenia postępowania wysyłamy do dłużnika różne pisma, np. wezwanie do zapłaty. Z racji tego, że przy większej liczbie pism proces ich tworzenia powinien być zautomatyzowany, program do windykacji powinien umożliwiać tworzenie wzorów pism. Dzięki takim wzorcom pism możliwe jest szybkie wygenerowanie pisma do dłużnika, które będzie zawierało dokładnie te informacje, jakie mają się w nim znaleźć. Wygenerowane pismo powinno się dać zapisać np. do formatu pdf.
Zaplanowane czynności
Wszystko co należy wykonać w trakcie postępowania można nazwać czynnością. Z racji tego, że w scenariuszu postępowania mogą być różne czynności w różnych terminach od momentu przyjęcia sprawy, bardzo przydatną opcją jest przypominanie użytkownikowi o czynnościach, jakie ma wykonać. Dzięki temu np. po zalogowaniu do programu dana osoba uzyska od razu informacje nt. np. konieczności wysłania określonych pism, wykonania kilku telefonów do dłużników, etc. Dodatkowo takie czynności mogą być używane jako historia czynności wykonanych w sprawie i udostępniana wierzycielowi np. za pomocą osobnej platformy (strony www).
Program do windykacji – podsumowanie
W tym artykule przedstawiliśmy tylko część funkcji jakie powinien posiadać program do Windykacji. W kolejnej publikacji przedstawimy kolejne. Prosimy o śledzenie naszego bloga.