Wiadomości SMS w programie do windykacji „Windykator” – część 3

Witamy w trzeciej części cyklu poświęconego modułowi SMS w programie Windykator. W części drugiej omówiliśmy definiowanie i użycie szablonów wiadomości. Teraz pora na omówienie zarządzania utworzonymi wiadomościami SMS, tzn. wysyłanie na bramkę, pobieranie raportów doręczeń, wycofywanie SMSa z bramki, itd.

Dodanie wiadomości SMS do sprawy nie oznacza jeszcze, że zostanie ona od razu wysłana do odbiorcy za pomocą bramki. Dana wiadomość może np. wymagać potwierdzenia przez administratora systemu. W sytuacji jej zaakceptowania możemy przejść do kolejnego etapu życia SMS w naszej sprawie.

Wysyłanie wiadomości SMS na bramkę

Wysyłanie wiadomości SMS może odbywać się na 2 sposoby: wysyłanie pojedynczego SMSa lub wielu nie wysłanych wcześniej wiadomości. W obu przypadkach każda wiadomość jest przetwarzana przez program Windykator i przekazywana do bramki. Przed jej przekazaniem odbywa się ostateczne wygenerowanie treści SMS. Jest ona już w tym momencie widoczna. Po wysłaniu SMS do bramki, każda wiadomość otrzymuje specjalne oznaczenie-kod, dzięki któremu będzie możliwe odczytanie jej statusu.

Należy pamiętać, że data i czas wysłania wiadomości może być wybrany przez nas indywidualnie. Tzn. możemy wysłać na bramkę SMS, który faktycznie będzie wysłana za na przykład 2 dni. Dodatkowo w ustawieniach bramki możliwe jest ustawienie zakresu godzin w jakich SMSy będą wysyłane przez bramkę. Jeśli byśmy zaplanowali wysłanie SMS o 3 rano, a zakres godzin obejmuje godizny od 6 rano do 20 wieczorem, wtedy taka wiadomość zostanie wysłana dopiero o godzinie 6.

Wycofywanie wiadomości SMS

Do momentu fizycznego wysłania wiadomości przez bramkę istnieje możliwość jej wycofania. Opcja przydatna w przypadku, gdy stwierdzimy, że pomyliliśmy się w treści wiadomości i chcemy ją zmodyfikować.

Raporty doręczeń

Dzięki otrzymywaniu raportu doręczenia, w łatwy sposób możemy stwierdzić czy SMS dotarł do adresata. Tak samo jak to ma miejsce w przypadku zwykłych SMSów wiadomość może być doręczona lub oczekiwać na doręczenie. W tym drugim przypadku może się zdarzyć, że czas oczekiwania na doręczenie zostanie przekroczony. W takiej sytuacji SMS otrzymuje status niedoręczony. Dzięki temu możemy bardzo szybko poznać skuteczność wysyłania wiadomości SMS.

Podsumowanie

Tą częścią kończymy nasz trzy częściowy cykl poświęcony obsłudze wiadomości SMS w programie Windykator. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy tematykę i rozwialiśmy ewentualne wątpliwości. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi funkcjami programu do obsługi windykacji Windykator.

Powiązane

Archiwum